İnternetin hayatımıza girişi ile birlikte büyük değişim ve gelişmeler yaşanmaya başlandı. 1990’lardainsanlar web sayfaları kurmaya ve sanal ortamda varlıklarını oluşturmaya başladılar.

İnternetin hayatımıza girişi ile birlikte büyük değişim ve gelişmeler yaşanmaya başlandı. 1990’larda insanlar web sayfaları kurmaya ve sanal ortamda varlıklarını oluşturmaya başladılar. Her geçen gün hızla yayılan internet kullanımına bağlı olarak web sayfalarının sayısı önüne geçilemez bir artış yaşamaya başladı. 90’ların sonlarına doğru Yahoo ve Google arama motorları projeleri, internet ortamındaki şüphesiz en önemli adımlardandı.

İnternet kullanıcılarını kısa sürede etkisi içine alan arama motorları, aynı zamanda web sayfası olan kişilerinde burada nasıl yer alabilecekleri konusunda merak duymaya başlamalarına neden oldu. Web sayfası sahipleri internet ortamında para kazanabilecekleri konusuna yoğunlaştılar ancak bunun için sadece bir web sayfasının varlığı yeterli değildi. Aynı zamanda bu web sayfasına kullanıcıların ulaşmasını sağlamaları gerekiyordu.  Bu durum SEO (Arama Motoru Optimizasyonu)’yu gündeme getirdi. Ve insanlar SEO ile tanışmaya başladılar.

SEO(Arama Motoru Optimizasyonu) , günümüzde önemi ilk yıllara oranla daha çok artan bir işlem haline gelmiştir. Web sayfalarının sayısının akıl almaz artışı, internet üzerinden satış yapan (e-ticaret) sitelerin sayılarının gittikçe artması, buna bağlı olarak firmalar arasındaki rekabeti kat ve kat arttırmıştır. Artık tüm kullanıcılar en ufak ihtiyaçlarında bile ilk önce internetten bilgi almakta hatta bu kullanıcıların büyük bir oranı internet üzerinden aradıkları ürünü, hizmeti satın almaktadırlar. Bu aşamada firmaların en çok önem verdiği konu bu kullanıcılara az maliyetle ulaşabilmek, firmalarının varlığından kullanıcıları haberdar edebilmek olmuştur.

SEO ile arama motorlarında ilk sayfada konumlanmak mümkündür. Peki nasıl? Öncelikle SEO’nun  uzun vadeli bir işlem olduğunun bilinci ile bu işleme başlanılmalıdır. Çünkü ilk sayfada kalıcı bir şekilde konumlanmak için web sayfası üzerinde yeterli çalışmaların yapılması gerektiği gibi, bu çalışmaların zaman içerisine dağıtılması ve arama motorlarının istediği, sürekli değişen kriterlerinin her daim takip edilmesi gereklidir.

SEO’nun ortaya çıkması ve öneminin internet kullanıcıları tarafından benimsenmesinden sonra pek çok ajans SEO işlemi yapmaya başlamıştır. Bu noktada asıl dikkat edilmesi gereken konu gündeme gelmektedir. Öncelikle SEO kesinlikle bilgi ve tecrübe isteyen bir süreçtir. Sayfanıza yapılacak her işlem doğru ve dozunda olmalıdır. Aksi takdirde Google sayfanızdaki değişimleri negatif olarak algılayacak ve sayfanızı cezaya düşürecektir. Bu nedenle SEO ile kısa sürede ilk sayfada konumlanma maalesef ki imkansız ve illegaldir.

Türkiye’de SEO hizmeti veren ajanslar ve kişiler oldukça fazladır. Bu durum, sektörün internet kullanıcıları arasında güven kaybı yaratmasına neden olmaktadır.  Ancak bunların yanı sıra SEO işlemini kurumsal olarak gerçekleştiren firmaların varlığı ile sektör doğru ve güvenilir işlerle ayakta tutulmaktadır.